Ako bezpečne platiť kartou počas dovolenky v zahraničí

Leto so sebou prináša mimo iného tiež častejšie využívanie platobných kariet v zahraničí. Ich používanie je výhodné, ale je nutné byť ešte opatrnejší než pri platbe či výbere z bankomatu v tuzemsku.

Externá komunikácia ČSOB

Českí turisti vozia na dovolenku menej hotovosti, na cestách si zvykli častejšie používať platobnú kartu. Podľa bankových štatistík vlani v zahraničí kartami previedli transakcie v obchodoch a bankomatoch vo výške 31 miliárd korún, čo predstavuje solídny medziročný rast o sedem percent. Platobné karty sú totiž v porovnaní s hotovosťou omnoho bezpečnejší variant, vďaka ktorému ľudia nemusia prevážať väčšie čiastky a mať tak obavy, že na dovolenke zostanú úplne bez peňazí.

Zásady bezpečnosti

Platobné karty predstavujú užitočného pomocníka pri cestách do zahraničia. Nič menej každý, kto v cudzine platí kartou alebo vyberá z bankomatu, by mal rešpektovať niektoré bezpečnostné zásady. ČSOB preto zverejňuje základné desatoro rád, na čo by si turista behom dovolenky mal dávať pozor pri používaní platobnej karty a akých chýb sa vyvarovať:

Nikdy nenechávajte tento moderný platobný prostriedok bez dozoru a buďte ostražití pred všadeprítomnými zlodejmi. Za žiadnych okolností nikomu neoznamujte osobné identifikačné číslo (PIN), a to ani obsluhe vo vašej reštaurácii či recepčnému v hotelu.

Platobnú kartu je vhodné ukladať vo vnútorných vreckách blízko tela, v púzdrach a podobne. Noste platobnú kartu oddelene od osobných dokladov a peňazí. Pravidelne kontrolujte, či kartu stále máte na obvyklom mieste.

Nikdy nedávajte kartu obchodníkovi ako zástavu, trebárs v požičovni áut alebo mopedov. V podozrivých prevádzkach radšej plaťte v hotovosti alebo odíďte.

Sledujte predavača pri manipulácii s kartou a v žiadnom prípade nenechajte čašníka v reštaurácii alebo recepčného v hoteli, aby s kartou zmizol z dohľadu. Ľahko si môže opísať číslo karty, jej exspiráciu a predovšetkým kódy - CVV nebo CVC - na zadnej strane karty, napravo od podpisu. Tieto údaje potom umožnia zlodejovi nakúpiť neskôr v akomkoľvek internetovom obchode.

Bacha na podozrivé transakcie!

Zbystrite pozornosť, pokiaľ by sa predavač v obchode pokúšal kartu načítať kvôli jednej transakcii v niekoľkých rôznych termináloch, trebárs pod zámienkou, že prvý pokus sa nezdaril. Je treba mať na pamäti, že bankové terminály vždy vydávajú potvrdenia o platbách, a to i v prípadoch, kedy transakcia neprebehne. Pokiaľ teda z terminálu nevyjde žiadne potvrdenie, môže to byť znamením, že ide o podozrivú transakciu.

Vždy je treba skontrolovať, či karta, ktorú vám vrátil obchodník alebo personál hotela či reštaurácie, je skutočne vaša. Uschovávajte si doklady o všetkých transakciách pre prípadnú reklamáciu a ihneď po návrate z dovolenky ich porovnajte s údajmi na bankovom výpise.

Pri výbere z bankomatu si najprv pozrite otvor, do ktorého vkladáte kartu. Pokiaľ vypadá neštandardne, zvoľte radšej iný bankomat. Vyberajte vždy sami a pri zadávaní osobného identifikačného čísla (PIN) do bankomatu si klávesnicu zakryte druhou rukou a riaďte sa výhradne pokynmi na obrazovke.

Nikdy neuschovávajte osobný identifikačný kód v zapísanej podobe spoločne so samotnou platobnou kartou, pri prípadnej krádeži karty by sa vám to mohlo vypomstiť.

Kartu používajte najlepšie v takých bankomatoch, ktoré sú umiestnené vo vnútri budov alebo v malej blízkosti od bankových pobočiek. Tieto bankomaty obvykle strážia kamery častejšie, a tak môžu zaznamenať i to, keby niekto pripevnil k prístroju čítacie zariadenie.

Pokiaľ by bankomat vašu kartu zadržal a nevysvetlil to informáciou na lístočku alebo na obrazovke, od prístroja neodchádzajte a spojte sa s bankou alebo prípadne i s políciou. Rovnaký postup platí, pokiaľ z bankomatu nevyšli bankovky, pretože v ňom môže byť inštalované zariadenie, ktoré peniaze zadržuje.

V prípade straty alebo krádeže, oznámte udalosť okamžite bankovému operátorovi na bezplatnej infolinke a kartu ihneď zablokujte.

Pokiaľ vašu kartu niekto zneužije, môžete prípadne ešte pred odjazdom na dovolenku zmenšiť straty nastavením maximálneho denného limitu pre prevedenie bankových transakcií. Vhodné je rovnako uzavretie poistenia proti strate karty.

Autor: PAVLA HÁVOVÁ

Celý článok tu

Zdroj : Denník