Brnenská radnica chce podporovať výstavbu energeticky pasívnych bytových domov.

Brnenská radnica chce prispieť k tomu, aby sa v regióne začali stavať ekologické bytové domy. Radní súhlasili s tým, že sa mesto ako partner bude zúčastňovať projektovania jedného z nich. Pilotný bytový dom by mal fungovať ako energeticky pasívny. Projekt by partneri mali zaplatiť z európskej dotácie, keď ju získajú, bude hotový na jar 2012, povedal dnes novinárom primátorov námestník Martin Ander (SZ).

Mesto nebude do projektu vkladať žiadne peniaze. Na projekte by okrem neho malo spolupracovať brnenské Združenie pre ekobývanie a Viedenská univerzita prírodných zdrojov. Pokiaľ sa zámer podarí, mesto bude môcť podľa spracovaného projektu stavať. Tiež ho bude môcť ponúknuť ďalším samosprávam v regióne.

Navrhnutý bytový dom by mal vyhovovať i trendu flexibilného bývania. Projekt by mal umožňovať, aby sa prostým posúvaním priečok upravila veľkosť bytu i tvar dispozície, ako si budú priať budúci obyvatelia. Pasívny bytový dom navrhnú architekti a projektanti ako trojpodlažný, najnižšie podlažie sa má uberať do svahu. Vo vnútri by malo byť šesť, maximálne osem bytov.

Podľa námestníka sú i v Brne vhodné lokality pre stavby takých domov. Zmienil napríklad južný svah nad ulicou Petra Křivky v Novém Lískovci. Je vhodná i preto, že tam s bytovou výstavbou počíta územný plán.

celý článok tu

autor - ČTK

zdroj: www.tzb-info.sk