Elektronicky sa zabezpečujú väčšinou rodinné domy. Byty ľudia toľko nerieši

Kvalitne zabezpečiť dom či byt nie je úplne najlacnejšie záležitosť. Obzvlášť v čase krízy, keď ľudia počítajú takmer každú korunu. Bezpečnostné systémy však môžu často zabrániť vlámaniu, alebo aspoň sťažiť zlodejom ich "prácu". Pritom sa počíta každý spôsob zabezpečenia.

Ilustračné foto

Poistný zámok je lepšie ako nič

Momentálne mám síce len alarm na garáži za pár korún, ale aj len poistný zámok na vchodové dvere je podľa mňa lepšie ako nič. Pokojne by som si ale v budúcnosti kúpila hodnotnejšie vybavenia, keď bude dôvod. Ak budem jazdiť mercedesom a budem mať domáce kino, nejaká tisícka navyše, trebárs za kvalitnejšie alarm, ma nezabije, "myslí si študentka Nela Patschová.

So zabezpečením domu a majetku súvisí aj otázka poistenia. "Všetko vychádza z čiastky, na ktorú je majetok poistený. Rozdiel je len v limitu, do ktorého je možné vyplatiť peniaze pri poistnej udalosti. Napríklad keď sa dvaja ľudia poistí na tú istú sumu, ale jeden z nich bude mať len základné zabezpečenie, vyplatí sa mu suma len do výšky nastaveného limitu. Ak ale druhý bude mať tie isté podmienky, avšak narozdiel od prvého si majetok lepšie zabezpečí, vyplatí sa mu suma do výšky ukradnutých predmetov, "vysvetlil hovorca poisťovne ČSOB Petr MILAT.

Dôvod rozdielu je zrejmý. Keď je dom chránený zabezpečovacím systémom, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že poistná udalosť skutočne nastane.
V kríze sa na zabezpečení šetrí

Niektoré bezpečnostné firmy evidujú úpadok dopytu po zabezpečení práve kvôli hospodárskej kríze.

"Síce stále zabezpečujeme, ale kríza je cítiť. V dnešnej dobe sa musí ľudí viac obzerať na peniaze, aj keď cena bezpečnostného zariadenia i montážou spadla oproti minulým letom na minimálnu hranicu, "uviedol manažér bezpečnostnej agentúry Astrema Zbyněk Štěrba. Tá sa ale podľa neho nedá paušalizovať záleží na rozlohe domu či bytu, koľko je tam kritických miest.

"Jednotlivé zariadenia sa od seba líšia aj podľa rozlohy, lokality a tiež nárokov klienta. Ako si ľudia zabezpečí svojej domácnosti, závisí aj na tom, v akej lokalite domy stoja a ako veľmi sa ich obyvatelia cítia byť ohrození. Keď klient zariadenie naozaj chce, ale je pre neho drahšie, ideme aj pod nákupnú cenu, čo je samozrejme pre firmu nevýhodné, "dodal Štěrba.
V móde sú dizajnová čidla

Keď sa ľudia pre túto investíciu nakoniec rozhodnú, väčšinou potom podľa neho chcú dizajnovo prispôsobená a bezdrôtová čidla. Pri stavbách nových domov sa potom robia už priamo rozvody s elektrickým vedením, aby bol zásah do interiéru domu minimálne.

Že sa zabezpečuje menej, potvrdzujú aj ďalšie firmy, nejde však o žiadny extrém. "Záujem o zabezpečení je stále, hoci teda menšia ako predtým. Bezpečnostné systémy sa dajú kúpiť aj do desaťtisíc korún, potom sa ale musí počítať ešte s cenou za ich mesačná prevádzka a za prenos na pult centrálnej ochrany (PCO), čo vyjde klienta na 500 korún za mesiac, "povedal obchodný riaditeľ Marco group Ondřej Trčala.

Ľudia majú tiež podľa bezpečnostných agentúr záujem viac o zabezpečení rodinných domov.

"Keďže väčšina našich zákazníkov sú majitelia domov, máme oveľa viac práce v čase, keď sa stavia," podotkol vedúci PCO v bezpečnostnej firme Systém plus David Polášek.

Ako veľmi chcú domácnosť chrániť a tiež akým spôsobom, si určujú sami majitelia.
Detektory pošlú signál ochranke

"Väčšinou je zabezpečovacie zariadenie zakreslené už v projektovej dokumentácii. Celý systém sa veľmi zjednodušene skladá z detektorov, ktoré vyšlú pri poplachu signál do ústredne, a tá následne pošle správu na PCO. Dispečer potom vypraví na miesto zásahu hliadku, ktorá dom skontroluje a nahlási majiteľovi správu o výjazde, "opísal systém Polášek.

Ak došlo k požiaru alebo ku krádeži, zavolá bezpečnostné hliadka prípadne aj políciu alebo hasičov.

Policajti podľa svojho hovorcu tento spôsob ochrany majetku vítajú. "Každá prevencie je dobrá. Ak sú zlodeji profesionáli, tak sa väčšinou dostanú všade. Takých profíkov je však menšina, "opísal skúsenosť hovorkyňa zlínskej polície Petr Jaroš.

Anna Machacove

Autor: Redakcia

Zdroj:
http://www.denik.cz/trendy/elektronicky-se-zabezpecuji-vetsinou-rodinne-domy-byty-lide-tolik-neresi-2012072.html

Posledná úprava (Nedeľa, 29 Júl 2012 17:53)