Inteligentný panelák?

Pod pojmom "inteligentný dom" si obvykle predstavíme modernú kancelársku budovu vybavenú sofistikovanými klimatizačnými systémami, s kamerami, senzormi a bodmi čipových kariet na každom rohu, pri každých dverách, prípadne ako modernú vilu s bazénom a garážou, prešpikovanou elektronickými systémami. Ale málokto si ako inteligentný dom predstaví obyčajný panelák.

Prečo nám prívlastok "inteligentný" k predstave obyčajného šedého sídliskového paneláku príliš nesedí? Nie je snáď účelom a zmyslom inteligencie "inteligentného domu" skvalitnenie služieb a šetrenia prevádzkových nákladov? Pritom vlastníci a obyvatelia panelových domov potrebujú šetriť náklady úplne rovnako, ako všetci ostatní, alebo ešte o trochu viac...

Čo robí dom "inteligentným"?

Inteligencia budovy je založená na získavaní informácií o stave a chode budovy, spracovaní týchto informácií a aktívnom ovládaní systémov a zariadení budovy v závislosti na vyhodnotení týchto informácií. V ideálnom prípade je aktívne ovládanie systémov budovy automatické, ale nie je to nevyhnutnou podmienkou a ani to nie je možné aplikovať na všetko. Niektoré zásahy jednoducho musí urobiť človek. Dôležité je, aby zásah do systémov bol správny a prišiel včas. Inteligentný dom si v prípade zistenia problémov niekedy pomôže sám (niečo zapne, niečo vypne), ale väčšinou len povie správcovi, čo mu vadí, alebo čo mu je podozrivé...

Problémy a nedostatky existujúcich systémov

Pozrime sa podrobnejšie na to, aké telemetrické systémy môžu vdýchnuť inteligenciu obyčajnému paneláku. V súčasnej dobe môžeme v starších obytných domoch nájsť niektorý z týchto elektronických systémov:

· riadenie domového vchodu (elektronický vrátnik )

· individuálne zabezpečenie bytov a niekedy (zriedka) aj spoločných priestorov

· telemetria výťahu

· systém regulácie kotolní alebo výmeníkov

· merače spotreby vody a tepla s bezdrôtovým výstupom pre diaľkové odpočítavanie

Na prví pohľad je toho dosť, ale v skutočnosti majú paneláky k funkčnosti inteligentného domu ďaleko. Aj keď vo väčšine domov niektorý z vyššie uvedených systémov nájdeme, takmer zásadne sa buď jedná o ojedinelý systém, alebo je tam inštalovaných niekoľko oddelených systémov, ktoré vzájomne o sebe nevedia a nie sú ani technicky prepojiteľné. Každý systém má špecifický účel a špecifický výstup ("ovládania"), ktorý je často prístupný len pre externé servisné organizácie. Technický správca domu nemá aktuálne, ľahko dostupné a systematicky triedené prevádzkové údaje o funkčnosti všetkých systémov, ani analytické nástroje na spracovanie nameraných dát. Prípad, keď majú k prevádzkovým údajom domu trvalý prístup aj samotný užívatelia bytov, je veľkou vzácnosťou.

Ďalším úsilím "inteligencie" domu sú systémy pre diaľkové odpočítavanie vody a tepla, ktoré sú väčšinou typu "off-line", čo znamená, že pri uskutočňovaní odpočtu musí niekto obehnúť dom s bezdrôtovou "čítačkou" a stiahnuť si dáta k sebe do počítača. Je zrejmé, že takto koncipované systémy vlastne žiadne priebežné telemetrické dáta neposkytujú. Analytické spracovanie dát za účelom odhalenia únikov vody, signalizácie nefunkčnosti meradiel, alebo dokonca priebežného vyhodnocovania nákladov na vodu a kúrenie tu nie je reálne a prínos týchto systémov spočíva len v tom, že užívateľom bytov nikto nemusí vstupovať do bytu a rozpočítavania nákladov medzi "partie" sa neuskutočňujú s kalkulačkou v ruke. Keď ale užívateľ nemá svoje náklady trvale pred očami, prínos takéhoto systému k šetreniu je obmedzený. Takže musíme konštatovať, že ani panelák s nainštalovanými všetkými vyššie uvedenými systémami sa k ideálu "inteligentnej budovy" ani nepribližuje.

Systémy novej koncepcie

Je vôbec projekt "inteligentného paneláku" z technického aj komerčného hľadiska reálny? Odpoveď znie áno, v súčasnej dobe je už tento koncept nielen reálny, ale aj realizovateľný. V posledných rokoch sa na trhu začínajú objavovať telemetrické systémy, ktoré sú pre nasadenie v starších panelových domoch nielen vhodné, ale niektoré z nich sú dokonca pre tento účel vymyslené a určené. Príkladom takéhoto systému je systém "CEM" kralupskej firmy SOFTLINK. Je to systém, ktorý rieši telemetriu domu systematicky, nie je závislý od konkrétnej technológie, zbiera a spracováva dáta priebežne (on-line) a poskytuje rozumné analytické výstupy nielen správcom domu, ale aj jeho obyvateľom. Pozrime sa podrobnejšie, ako tento systém pre podporu správy nehnuteľnosti vypadá, a čím sa jeho funkčnosť zásadne odlišuje napríklad od starších systémov pre rozúčtovanie nákladov na teplo a vodu.

Ako už bolo povedané vyššie, systém CEM sa neobmedzuje len na interpretáciu hodnôt, zistených telemetriou. Integrovanou súčasťou systému sú nástroje pre plánovanie a kontrolu nákladov. Správca má k dispozícii jednoduché nástroje pre výpočet spotreby tepla a vody a modelovanie nákladov na vykurovanie, ohrev teplej vody a dodávku vody, ktoré zodpovedajú českej "panelákovej" praxi a platnej legislatíve. Systém rozvrhne spotrebu po mesiacoch s ohľadom na klimatické podmienky, rozplánuje zálohy na jednotlivé položky pre dom aj byty a priebežne "pozoruje" skutočné čerpanie nákladov podľa údajov fakturačných meračov. Rozpočítanie nákladov medzi bytmi sa predvádza priebežne, takže ako správca, tak každá domácnosť vidí každý mesiac ako je na tom ich dom/byt s čerpaním záloh, tak sa na konci roku budú peniaze doplácať, alebo vracať.

celý článok tu

autor - Ján Vlček

zdroj - www.tzb-info.cz