Mrazy prinesú vyššie náklady na vykurovanie

Dlhotrvajúce mrazy nám podľa všetkého spôsobia oveľa väčší prievan v peňaženkách ako obvykle. Domácnosti totiž musia prikurovať viac. V mnohom to zrejme pocítia obyvatelia regiónu Starej Ľubovne, Zamaguria či z oblasti okolo Tatier.

Páliť drevo či uhlie je podľa viacerých ľudí omnoho úspornejšie ako vykurovanie plynom. Vraj je to individuálne, vychádza to však približne na polovicu.

Niekoľkotýždňové mrazy sa aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou odrazia na stave našej peňaženky. Pritom vykurovacie obdobie nie je ešte ani zďaleka na konci.

Uhlie i plyn v rodinnom dome používa aj Julo Varga z Plavnice. Podobne ako mnohí ľudia vie, že táto zima ho bude stáť o dosť viac. „Náklady určite stúpnu. Napríklad doma sme kúpili rovnaký objem uhlia ako pred rokom a už ho máme spálené. Pritom je ešte iba február a do mája je ešte ďaleko,“ povedal.

Plavničan pracuje ako školník. Väčšiu spotrebu tepla tak pozoruje aj v tunajšej základnej škole. „Cez tuhé mrazy nám išli kotly na väčší výkon. Kým bežne idú tri hodiny denne, teraz to bolo aj päť hodín,“ dodal.

Uprednostňujú drevo, do kotla ho teraz kládli častejšie

Drevo vo svojom dome uprednostňuje Jozef Harčarik z Hromoša. „Plyn máme iba na varenie a ohrev vody. Lacnejšie drevo je výhodnejšie, sme tu v takej oblasti, kde je vždy menej stupňov, ako hlásia v počasí,“ poznamenal.

V regióne je mnoho príkladov, keď ľudia uprednostňujú ako palivo drevo. Pán Jozef  spáli za sezónu asi dvadsať metrov kubických. Tentoraz však očakáva, že to bude výrazne viac.

„Do kotla musím prikladať oveľa častejšie ako predtým. Zatiaľ som to nepočítal, ale túto zimu, hlavne v ostatných týždňoch, sa toho určite nazbiera,“ prezradil.

V Zamagurí začínajú vyhľadávať tuhé palivo

Poriadny chlad si v ostatných dňoch užili aj v Zamagurí. Napríklad iba nedávno namerali v Červenom Kláštore mínus 33,3 stupňa. Podľa starostu Štefana Džurného (nez.) ľudia tu zatiaľ poväčšine kúria plynom. Situácia sa ale postupne obracia. Súčasná zima tomu môže ešte pridať.

„Niektorí kombinujú plyn s tuhým palivom. Postupne sa však k tomuto spôsobu kúrenia aj u nás pridáva viac obyvateľov, môžu za to vysoké ceny za plyn,“ povedal.

Urbariáty či drevárske spoločnosti momentálne palivové drevo nevyrábajú. Robí sa tak hlavne pred sezónou, keď je aj veľký záujem u odberateľov. Nemožno však vylúčiť, že po tejto zime záujem ešte vzrastie.
„Všeobecne ten záujem stúpa. Len minulý rok sme u nás predali o tridsať percent dreva viac ako za predchádzajúce obdobie,“ prezradil nám Anton Budzina z urbárskej spoločnosti v Jakubanoch.

Arktická zima stojí peniaze

POPRAD. Nezvyčajne tuhá zima znamená pre podtatranské domácnosti výrazne vyššie náklady na vykurovanie. Podľa slov Štefana Bebeja zo správcovskej spoločnosti E-Byt sa to na účtoch ešte prejaviť nestihlo.

„Zatiaľ máme v rukách iba faktúry za január a na nich to ešte vidieť nie je,“ uviedol k očakávaným zvýšeným platbám za kúrenie.

„Krutá zima sa prejavila až od začiatku februára, na vyúčtovanie iba čakáme. Zatiaľ je predčasné hovoriť o vysokých platbách, ale extrémne mrazy sa pod to určite podpíšu,“ pripustil túto možnosť v prípade ďalšieho pokračovania arktickej zimy.

„Čakáme, aký bude v tomto smere marec. Vykurovacia sezóna trvá minimálne do konca apríla,“ varoval nad prílišným optimizmom pri ohlásenom oteplení.

Podobný názor zdieľa aj Oľga Chmurová zo Správy bytov a domov. „Silné mrazy sa určite prejavia na koncoročnom vyúčtovaní vlastníkov bytov za január až december. Pri takomto mraze ľudia kúrili naplno a spotreba tepla bola vysoká,“ uviedla.

Ušetriť sa dá aj vhodným vetraním

Okrem zateplenia či výmeny okien v bytoch a spoločných priestoroch pomáha znižovať náklady na vykurovanie aj vhodná regulácia intenzity tepla na radiátoroch a správne vetranie.

„Vetrať krátkodobo a intenzívne. Stačí vymeniť vzduch, nie otvorenou vetračkou ochladzovať steny a nábytok,“ odporučil Bebej.

Ľudia by mali pri odchode do práce v byte znižovať teplotu. „Neodporúčam pri odchode z bytu sťahovať radiátory na nulu, ale rovnomerne počas dňa temperovať. Ideálna izbová teplota je okolo dvadsaťjeden stupňov,“ poznamenala Chmurová.

Na škodu nie je ani znížiť teplotu v byte aj v noci a nespávať pri horúcom radiátore a otvorenom okne zároveň.