Papier a voda na WC - námet na zamyslenie do nového roka

Symbolom západného blahobytu a ničenia prírody môže byť aj takmer malý, všedný predmet – rolka toaletného papiera; všetci, ktorí sa zaoberajú sledovaním spotreby pitnej vody, hodnotením ich zásob, považujú splachovanie WC pitnou vodou za zločin.

I. Papier

Z histórie toaletného papiera:

V starovekom Ríme používali na verejných záchodoch hubku s rúčkou, ktorá sa po každom použití odkladala do nádoby zo slanou vodou. Bohatší používali vlnu a ružovú vodu. Na cesty si Rimania brali kúsok látky, ktoré vo chvíli potreby manipulovali pomocou listov so zárezom, do neho látku upevnili.

V stredoveku k tomuto účelu zámožní Európania používali kúsky prestieradiel a útržky zo starých kutní. Ľudovít XIV. používal vlnu a stuhy. Na Havajských ostrovoch používali škrupiny z kokosových orechov. Koloniálna Amerika používala kukuričné klasy. V Ázii, hindovia a moslimovia, používali ľavú ruku, ktorú si potom umyli vodou zo džbánu. Medzi pravovernými sa z toho vyvinul zvyk nikdy nejesť ľavou rukou. Niektorí tvrdia, že to môže byť aj dôvod, prečo si podávame pravou rukou.

Keď sa v 17. storočí rozšírili noviny, padla voľba aj na nich. S nadsázkou sa dá povedať, že Guttenbergov vynález tlačiarenského lisu okrem svojho účelu spôsobil aj revolúciu v osobnej hygiene.

V 19. storočí sa na americkej dedine stal veľmi populárny katalóg istej firmy. Prečo? Bol zadarmo a mal 100 listov savého, nachladeného papieru. Zavesil sa na klinec a bol pripravený k používaniu (až do 30. rokov 20. storočia, kde sa začal tlačiť na kriedový papier).

Pravdepodobne prvý toaletný papier vyrobila v roku 1857 firma Gayety z New Jersey v USA. Niesol názov "Liečivý papier" a bol skutočne napustený akousi liečivou prísadou. Predával sa v balíkoch po päťdesiat kusov. Vo Veľkej Británii vyrobila firma British Perforated Paper Company okolo roku 1880 rolky papieru, pôvodne určené pre holičské oficíny k otieraniu britvy. Na vzdory názvu firmy nešlo o papier perforovaný ale jednotlivé kusy sa odtrhávali podľa potreby. Toaletný papier v rolkách sa objavil rovnako v Amerike. V 90. rokoch predminulého storočia anglická firma Jeyes vyrábala ploché balíčky hodvábneho skladaného papiera. Je treba zdôrazniť, že v tej dobe ešte nebol toaletný papier používaný tak bežne ako dnes. Bratia Scottovi z USA uviedli na trh prvú rolku značkového toaletného papieru v roku 1899.

Ale prečo sme tento text nachystali práve na záver roku?

Eva Babůrková, redaktorka MF Dnes sa v jednom tohtoročnom stĺpci zamýšľala nad témou, ktorá sa pre TZB-info hodí práve na dnešné bilancovanie a polnočné predsavzatie do nového roku.

II. Voda

Všetci, ktorí sa zaoberajú sledovaním spotreby pitnej vody, hodnotením ich zásob, považujú splachovanie WC pitnou vodou za zločin. Vývoj zariadenia znížil spotrebu z 12 litrov na jedno spláchnutie na 3/6 litrov, ďalšie možností zníženia spotreby je využívanie domácich pisoárov. Ďalšie výrazné zníženie spotreby pitnej vody je využitím dažďovej vody.

Hospodárenie s dažďovou vodou je veľkou témou budúceho roku. Na TZB-info pripravujeme komentár nové normy a radu článkov na témy samotných inštalácií.

celý článok tu

autor - redakce

zdroj - www.tzb-info.cz