Plastové či drevené okná? Nie je okno ako okno, nie je dom ako dom

Rekonštrukcia domu či bytu v paneláku znamená pre väčšinu z nás v prvej rade výmenu starých okien za nové. Tie tam sú časy, kedy nemal nikto na výber a musel jednoducho vziať to, čo bolo. O to ťažšie je teraz ale vyberanie. Investícia do okien je totiž celkom zásadná a každý chce vybrať to, čo mu bude najviac vyhovovať a to po dobu mnohých desiatok rokov. Rozhodovanie, aké okná vybrať, preto nie je vôbec ľahké.

Na výber je hneď niekoľko možností. Plastové okná, drevené okná či eurookná. Každá z týchto možností potom poskytuje mnoho rôznych variant a navyše nie každé okno sa hodí do každého domu či bytu, a dokonca nie každé okno sa môže do toho ktorého domu namontovať. Plastové okná , či s dreveným dizajnom, sú napríklad úplne nepriechodné u pamiatkarov, pokiaľ stojí rekonštruovaný dom na okraji pamiatkovej chránenej zóny. U takýchto objektov je potom skutočne nutné poohliadnuť sa po oknách drevených.

Ako už bolo povedané, nie je drevené okno ako drevené okno. I tu je veľký výber. Prvým kritériom pre výber je pre mnohých z nás pochopiteľne cena a prvá vec, kam smerujeme pri ich výbere zrak, je teda cenník drevených okien.

Ceny plastových a drevených okien

Ceny sa odvíjajú podľa výrobcu, podľa zvoleného materiálu, podľa zvukovo a tepelne izolačných vlastností a mnohých ďalších kritérií, medzi nimi je napríklad i ročné obdobie či lokalita. Oba posledné faktory súvisia predovšetkým s cenou práce.

V lete, kedy majú oknári mnoho práce je pochopiteľné, že ich cena je vyššia a naopak v zime, kedy majú práce menej, sú ochotní okná namontovať omnoho lacnejšie. Lokalita je potom jasná rovnako ako u akéhokoľvek iného tovaru či služieb. Vo veľkých mestách je cena práce vyššia, než v mestách menších a pretože ceny drevených okien tvorí z veľkej časti aj ich montáž, musí sa pozerať pri výbere ich dodávateľa i na tento faktor.

Farby okien

Keď už má staviteľ vybraného dodávateľa a typ okna, prichádza ďalšia, opäť veľmi dôležitá otázka, ktorou je farba okien. Rovnako ako u plastových okien neplatí biela a dosť, i farby drevených okien sú veľmi rozličné. Teda spolu áno, sú väčšinou hnedé, ale nie je hnedá ako hnedá a nie je dom ako dom. Niekam sa hodia mahagónovo načervenavé okná a niekam svetlý smrekový odtieň. Farieb drevených okien je toľko a rozhodnutie je natoľko zásadné, že v nie jednej rodine vedie otázka, akú farbu okien zvoliť, k dlhej a ťažkej výmene názorov.

celý článok tu

autor - Organizácia: Oknoplastik, s.r.o.

zdroj: www.tzb-info.sk