Stavebné sporenie podozrivo zlacnelo

Tri stavebné sporiteľne u nás tvrdia, že sa chcú znížením poplatkov udržať na trhu.

Kým niektoré banky začiatkom roka zvyšovali poplatky za služby, tri stavebné sporiteľne postupovali opačne. Niektoré poplatky od januára znížili.

Pri úprave cenníkov postupovali sporiteľne rovnako. Prvá stavebná sporiteľňa, Wüstenrot a ČSOB Stavebná sporiteľňa znížili poplatky za vedenie sporiteľského aj úverového účtu na dvanásť eur a poplatok za uzavretie zmluvy na 0,9 percenta cieľovej sumy. Všetky tri sporiteľne zrušili poplatok za poskytnutie stavebného úveru.

Možná kartelová dohoda?

To, že by sa na spoločnom postupe dohodli, však odmietajú. Protimonopolný úrad už avizoval, že možnú dohodu prešetrí.

„Nemožno z toho automaticky vyvodzovať existenciu kartelovej dohody. Budeme sa tým však zaoberať,“ potvrdila SME hovorkyňa úradu Alena Sedláková.


Ako znížili poplatky

  • za uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení: klesli na 0,9 percenta z 1 percenta z cieľovej sumy, ČSOB Stavebná sporiteľňa: 40 eur/zmluva

  • za vedenie sporiteľského účtu na 12 eur, predtým sa v sporiteľni Wüstenrot platilo 14,90 eura, v ČSOB 16 eur a v Prvej stavebnej sporiteľni 18 eur,

  • za vedenie úverového účtu na 12 eur, predtým vo Wüstenrote 31,5 eura, v ČSOB bolo 20 eur a v Prvej stavebnej sporiteľni 18 eur,

  • za poskytnutie stavebného úveru sa platí poplatok 0 eur, predtým sa poplatok pohyboval od 50 až po 700 eur.

Zdroj: stavebné sporiteľne


Možnú kartelovú dohodu nevylučuje ani ministerstvo financií. „V tomto segmente chýba efektívna súťaž, z ktorej by profitovali klienti i daňovníci. Budeme sa tým zaoberať,“ povedal hovorca rezortu financií Martin Jaroš.

Poplatky sú tak od začiatku roka na úrovni, ako boli navrhnuté v novele zákona o stavebnom sporení.

Tá počítala aj so znížením štátnej prémie na pätnásť eur zo 66,39 eura. Sporitelia, ktorí si vzali či zoberú medziúver, nemali prémiu vôbec získať.

Novela však vyvolala vlnu nevôle sporiteľní aj klientov. V októbri ju prezident Ivan Gašparovič nepodpísal.

Napriek tomu súčasní i potenciálni klienti stavebných sporiteľní zneisteli. Sporiteľne sa preto rozhodli, že im sporenie musia zatraktívniť.

„Novela vyvolala diskusiu o neadekvátnej výške poplatkov a ich pomere k výške štátnej prémie. Riskovali, že na nich klienti zanevrú,“ vraví šéf Fincentra Milan Repka.

Bol to nevyhnutný krok

Nie je zvykom, aby sporiteľne podnikali rovnaké kroky v rovnakom čase, tvrdí Repka. „V konkurenčnom prostredí väčšinou jedna z nich urobí krok a konkurencia na to reaguje,“ dodáva.

Stavebné sporiteľne svoj postup obhajujú. „Výška poplatkov nie je ani náhodná, ani dohodnutá medzi sporiteľňami. Je návrhom ministerstva financií,“ povedala hovorkyňa Wüstenrot stavebnej sporiteľne Daniela Vlčková.

ČSOB Stavebná sporiteľňa zníženie poplatkov označila za nevyhnutný krok k posilneniu dôvery v stavebné sporenie. Tvrdí, že dôveru oslabila silná medializácia zákona.

„V októbri a novembri, keď sa o novele hovorilo, došlo k poklesu počtu novouzavretých zmlúv,“ dodal hovorca ČSOB Juraj Štefanovič.

Stavebné sporiteľne odmietajú, že znížením štyroch najbežnejších poplatkov na rovnakú úroveň poškodili konkurenčné prostredie.

„V ponukách stavebných sporiteľní existuje viac rozdielov. K ich splynutiu v očiach klienta určite nedôjde,“ reagoval hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Robert Juriš.


Zdroj a čítajte viac:
http://ekonomika.sme.sk/c/6227385/stavebne-sporenie-podozrivo-zlacnelo.html#ixzz1kJdqQnCf