TEXTILNÉ ROZVODY VZDUCHU spoločnosti Príhoda s.r.o.

Zaujímavosti z prednášky Ing. Zdenka Príhody, konateľa spoločnosti Príhoda s.r.o. , ktorá patrí medzi 3 najväčšie svetové firmy vyrábajúce textilné rozvody vzduchu a textilné výustky.

Na stretnutí odborníkov, ktoré spoločnosť Príhoda s.r.o. usporiadala 22. - 23. 4. 2010 v susedstve svojho sídla pri Hlinsku, zaujal Ing. Príhoda hneď spočiatku, keď povedal: "Našej spoločnosti je 16 rokov, sme jediným výrobcom tohto sortimentu v ČR i v okolí a patríme medzi 3-4 najväčšie firmy na svete. 94 % produkcie mieri do sveta, z toho 80 % do Európy. Denne je vyrobených viac než 2 km rozvodov." Spoločnosť vyrába iba jeden druh výrobku TEXTILNÉ ROZVODY VZDUCHU alebo TEXTILNÉ VYÚSTKY.

2 roky sa firma starostlivo venovala dizajnu a zdokonaleniu sa venuje neustále. Súčasťou každej dodávky je výpočet technických parametrov vrátane obrazov prúdenia vzduchu. Všetky technické detaily sa starostlivo overujú v špecializovanej skúšobni.

Najzaujímavejšou prednosťou je na vzduchotechnickom potrubí nezvyklá ľahkosť, ľahká manipulácia (rukávce sú 2 - 5 metrové a spájajú sa zipsom) a ľahká čistiteľnosť - potrubie sa vezme z nosných profilov, otočí naruby a vyperie sa v pračke pri teplote do 40 °C. Pranie je poskytované aj ako služba v cene 50,- Kč/kg, t.j. cca 15,- Kč/m2. V praxi je bežné, že prevádzky majú 2 sady potrubí (jedno sa perie a jedno je v prevádzke).

Jednou z možností textilného potrubia sú ľahké prechody z kruhového prierezu na polkruh alebo úseč a späť na kruh. To umožňuje obchádzanie konštrukcie.

Ponúka sa aj variant izolovaného potrubia. Izolácia spočíva v inom materiálovom variante a vrstvenie materiálu, kedy medzi 2 vrstvami textilu je vložená netkaná textília. Výsledkom je rukávec s väčšou hrúbkou. Varianty je možno samozrejme kombinovať, napr. izoláciou hlavnej trasy a neizolované odbočky, čo umožňuje zachovať maximálny výkon pre koncové prvky.

Potrubie môže byť prevedené v antibakteriálnej úprave (materiál PMI). Tá však funguje iba, ak je vzduch v kontakte s potrubím, t. j. potrubie musí byť čisté!

Potrubie možno napojiť priamo na požiarnu klapku. Prvky sú z hľadiska požiarnej odolnosti certifikované podľa európskej normy (polyester v triede E, PMI v triede B). Problematika je trochu zložitejšia, pretože nie je jasné, ako má byť textilný prvok posudzovaný. Ak je to koncový prvok (potom nesmie byť horľavý, t.j. E,F) alebo je to potrubie, potom vyhovuje. Materiál PMI je z hľadiska požiarnej odolnosti lepší a jeho cena je vyššia o cca 25 %.

Technické podklady

V predvečer odborných prednášok bol práve čas na zaujímavosti, ktorých mal Ing. Príhoda nespočetne:

 • Potravinársky priemysel využíva rovnomerné rozptýlenie chladného vzduchu a ľahkou čistiteľnosťou, jedna zo zaujímavých inštalácii je vo Francúzsku, vo výrobni paštét, kde je potrubie umiestnené klasicky, t.j. na závesoch, rovnako tak vo Vietname v továrni na spracovanie morských plodov (obr.1), zatiaľ čo v pekárni v Nemecku sme naopak potrubie zavesovali zvisle.
 • Rovnomerné jemné rozptýlenie možno s výhodou využiť napr. v jedálňach - vo výdajných okienkach
 • Typickým zákazníkom sú sklady potravín a veľkoobchody, kde je s výhodou využívaná možnosť potlačenia vo firemných farbách, s logom apod.
 • Zaujímavou inštaláciou bola "oprava" klimatizácie v banke, kde pôvodné vyústky vnímali zamestnanci nepríjemne. Klasické výústky boli umiestnené v ose (viď podobná inštalácia na obr.2) a vytvárali chladný prúd vzduchu. Distribúciu vzduchu sme zachovali, len líniu vyústok sme prekryli výsečou, umiestnenou priamo pod stropom. Jemná perforácia textilného rukávca umožnila výrazné zlepšenie v prúdení vzduchu a vnímania pracovného prostredia.
 • Zaujímavosťou bolo potrubie nainštalované v kostole v Texase. A to nielen s ohľadom na charakter stavby, ale i skutočnosť, že v USA sú obvykle výrazne vyššie rýchlosti vzduchu.
 • Podobne atraktívny bol pohľad na potrubie kopírujúci rýchlokorčuliarsky ovál. (obr.3)
 • Farebnosť potrubia môže byť výrazným dizajnovým prvkom interiéru, čo je s výhodou využívané v športových centrách - bazény, fitcentrá apod. (obr. 4)

Z faktografie:

1994 - prvý veľtrh Aqua-therm Praha
2000 - spoločnosť kúpila budovu pre ďalšie rozšírenie

2007 - dokúpenie ďalších priestorov pre skúšobňu a výrobu

2010

 • veľtrh Peking, na veľtrhu veľkosti a významu ISH vo Frankfurte alebo Mostra Convegno v Miláne je spoločnosť jediným zástupcom z ČR
 • otvorenie kancelárie v Číne
 • veľtrh Interclima Paríž
 • veľtrh Indie - "Tak to bola veľká skúsenosť."
 • expozícia v Teheráne a v Moskve
 • prestížny veľtrh Ashrae Expo Florida

Na firemných webových stránkach hovorí riaditeľ Ing. Zdeněk PŘÍHODA:
"V roku 1994 som založil spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorej som dal svoje meno. Toto rozhodnutie symbolizuje odhodlanie vytvoriť spoločnosť s dlhodobou perspektívou, ktorá bude spoľahlivá a poctivá. Na úplnom začiatku sme mali 4 zamestnancov a 3 šijacie stroje. Vtedy bolo veľmi neľahké nájsť dostatok práce i pre tak malý počet ľudí. Rozhodne nám nechýbalo nadšenie a odhodlanie k tvrdej práci bez ohľadu na počet odpracovaných hodín, ale vždy s cieľom uspokojenia zákazníka. Od roku 1994 uplynulo už veľa času, došlo k rade udalostí a firma prešla mnohými premenami. Základné hodnoty zostávajú rovnaké ako na začiatku, len sme sa profesionalizovali."

autor: Ing. Dagmar Kopačková

celý článok tu

zdroj: www.tzb-info.sk