Vyššie dane neznamenajú viac peňazí

Rovná daň má svoje opodstatnenie a všade, kde ju zaviedli, ukázala, že má význam. Dnes to v parlamente povedal podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.

Vláda Roberta Fica ide rovnú daň zrušiť, čo je podľa Štefanca "atentát na ekonomiku" a nie je to dobrá správa pre občanov Slovenska.

"Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktorá rovnú daň zaviedla, a zároveň bude prvou krajinou, ktorá rovnú daň zruší," konštatoval za poslanecký klub SDKÚ-DS v rámci dnešnej rozpravy k návrhu zákona o dani z príjmov Štefanec.

Zároveň upozornil, že ide o nešťastný krok pre krajinu, ako aj pre ľudí, pretože príjmy zo zvýšenia dane z príjmov právnických osôb sú veľmi otázne. Ako už totiž ukázala minulosť, zvýšenie daní neznamená priamoúmerné zvýšenie ich výberu.

"Máme skúsenosti z krajín, kde sa zvýšila rovná daň a kde sa zvýšili dane z príjmu, že to neviedlo ku zvýšeniu príjmov štátu," povedal Štefanec. Ako príklad uviedol Litvu.

Okrem toho, že sa nenaplní štátna pokladnica tak, ako predpokladá rezort financií, sa podľa Štefanca "vyženie" aj práca zo Slovenska. Vyššia sadzba dane pritom v najväčšej miere dopadne na malých podnikateľov a živnostníkov. Tí totiž nebudú môcť optimalizovať svoje daňové zaťaženie prostredníctvom presunu materskej spoločnosti do daňových rajov.

Štefancovo presvedčenie o výhodách a prínosoch rovnej dane považuje vládny poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) za absolútne nepochopenie ekonomických pravidiel. Uviedol mu príklad o dvoch mužoch: jednému s jedným párom topánok štát vezme jeden kus a druhému so sto pármi topánok vezme 50 topánok.

"Komu bude viac chýbať?" spýtal sa ho. Blahovi však Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) vysvetlil, že rovná daň neznamená rovnaká, takže ľudia s rôznym príjmom platia rozdielnu výšku dane.