Zelené čerpadlá v zelenej triede A

Program Zelená úsporám ponúka investorom výrazné ponuky pri splnení zadaných podmienok. Veľmi zjednodušene a s nadsázkou povedané – zaobstaraj si také a také okná alebo zaizoluj dom danou vrstvou izolácie, zaobstaraj si nový kotol - zachoval si sa šetrne k životnému prostrediu a dostaneš príspevok!

Lenže sa trochu zabudlo, že jedno nadväzuje na druhé a jedno bez druhého stráca význam. Ak berieme Zelenú úsporám ako cestu k úsporám nákladov na nový kotol, okna či fasádu, potom je všetko v poriadku, ale ruku na srdce, takto to asi myslené nebolo. Jedná sa o impulz k rozhodnutiu o dôslednej rekonštrukcii a renovácii existujúcich objektov s ohľadom na zníženie ich energetickej náročnosti a o efektívne využitie a zníženie potrebného množstva energie pri zachovaní alebo zvýšenie komfortu bývania.

Samotná výmena kotla bez zníženia tepelných strát objektu a celkovej modernizácie celej sústavy mnoho nerieši. Nevyvážená a neregulovaná sústava osadená zastaranými komponentmi je drahá a hlučná. Čo je platný moderný zásobník teplej vody bez cirkulácie? Je to plytvanie energií a v konečnom dôsledku mrhanie peniazmi.

Srdcom obehových a cirkulačných sústav je moderné, inteligentné čerpadlo, ktoré sa svojou prácou a spoľahlivosťou významne podieľa na efektívnom využití tepla pre získanie maximálneho užívateľského komfortu pri minimálnych nákladoch.

Dortmundský špecialista na výrobu čerpadiel a čerpacej techniky, firma Wilo prináša na náš trh tri nové rady čerpadiel Wilo pre jedno a dvojgeneračné rodinné domy. V súlade s tradíciou sú čerpadlá Wilo zelené, tentokrát však nielen farbou. Všetky novinky sú v najvyššej, zelenej, triede energetickej účinnosti - v triede A. Dokonalé zvládnutie pohonu elektronicky komutovanými motormi (ECM) umožnilo jeho nasadenie i na malé obehové čerpadlá. Celková účinnosť čerpadiel dramaticky vzrástla a zvýšené zriaďovacie náklady sa užívateľovi vrátia späť skôr než ubehne záručná doba.

S ročnou spotrebou až 800 kWh je nenápadné obehové čerpadlo jedným z najnákladnejších domácich spotrebičov. Prevádzkové náklady obehového čerpadla môžu teda podľa typu a rokov ľahko prekročiť i 3000 korún ročne. I relatívne moderné obehové čerpalo s pevnými otáčkami vie "prepáliť" okolo tisícpäťsto korún. Nasadením nového inteligentného obehového čerpadla s vysokou účinnosťou Wilo-Stratos PICO možno usporiť až 90 % elektrickej energie v porovnaní so starým obehovým čerpadlom. A spotreba? Nezávislá nemecká skúšobňa TÜV SÜD zmerala a potvrdila neuveriteľných 46,5 kWh ročne.

Wilo-Stratos PICO disponuje osvedčenými regulačnými režimami Δp-c a Δp-v. Elektronicky komutovaný motor teda so stúpajúcim alebo klesajúcim odporom sústavy - termostatické ventily zatvárajú alebo otvárajú - reguluje otáčky tak, že s rastúcim odporom klesá prietok a výtlačná výška čerpadla sa nemení (Δp-c) alebo klesá prietok i výtlačná výška (Δp-v). Nastavenie regulačného režimu a výtlačnej výšky možno previesť priamo na čerpadle pre Wilo typickým červeným gombíkom. Čerpadlo je vybavené veľkoplošným displejom, nastavenie a odpočítanie hodnôt je teda veľmi ľahké. Navyše možno vďaka vstavanému elektromeru kedykoľvek odpočítať ako okamžitú, tak celkovú spotrebu elektrickej energie. Každý sa teda ľahko môže presvedčiť o deklarovanej vysokej účinnosti. ECM pohon disponuje vysokým zberným momentom a starosti s rozbehom čerpadla stuhnutého po sezónnej odstávke sú minulosťou. Stratos PICO si poradí i so znečistenou sústavou. S rozbehom pomôže okrem zvýšeného zberného momentu i deblokačný software, mokrý priestor motoru je navyše oddelený od sústavy špeciálnou filtračnou upchávkou, ktorá väčšie nečistoty do priestoru rotoru a klzných ložísk nepustí, jemné sú odplavené vŕtaným hriadeľom. Chytrá konštrukcia sa tak významne podieľa na životnosti čerpadla, ktoré má štandardnú záruční dobu predlženú na 36 mesiacov.

Pri konštrukcii Wilo-Stratos PICO sa nezabudlo ani na montáž a uvedenie do prevádzky. Veľmi sa zjednodušilo elektrické pripojenie. Patentovaný konektor umožňuje ľahké pripojenie k sieti, prakticky bez použitia náradia. Po namontovaní stačí navoliť automatický odvzdušňovací režim, regulačný režim, výtlačnú výšku a je hotovo.

Neregulované obehové čerpadlá sa pomaly stávajú anachronizmom. I keď je i štandardné trojotáčkové čerpadlo Wilo-Star RS 25/4 hrdým nositeľom triedy energetickej účinnosti B, pomaly mieri do dôchodku. I na jeho miesto sa do domácností začína pretláčať nové, elektronicky riadené, napriek tomu veľmi jednoduché čerpadlo Wilo-Smart A, ktoré dokáže v porovnaní so starým obehovým čerpadlom usporiť až 70 % elektrickej energie. Rozdiel v zriaďovacích nákladoch je pritom zanedbateľný.

Smart A je lacný, nie však najlacnejší. I v jeho konštrukcii bola použitá nová technológia pohonu. Tiež nastavenie červeným gombíkom zostává. Stačí zvoliť jednu z troch polôh podľa veľkosti objektu a čerpadlo automaticky prispôsobuje svoje otáčky požiadavkám sústavy. Pokiaľ máte pocit, že ste sa už s podobným čerpadlom u Wila stretli, je správny. Rada SmartA priamo nahradzuje čerpadlá Star-E EasyStar, je však lacnejší a účinnejší. Navyše s tromi rokmi záruky.

Do tretice všetko dobré. Star-Z NOVA je nástupcom vynikajúcich cirkulačných čerpadiel na teplú vodu Star-Z 15. ECM pohon však znížil príkon ku štyrom wattom, čo sa opäť blíži spotrebe domácich spotrebičov v režime stand by! NOVA s touto spotrebou ale cirkuluje teplú vodu, a tým dosahuje tri základné požiadavky, kvôli ktorým sa cirkulačné sústavy zariaďujú. Sú to užívateľský komfort - z teplého kohútika tečie bez obmedzenia teplá voda, čo znie banálne, prejaví sa to však na úspore na vodnom a stočnom a na nákladoch na ohrev vody. Tretia v poradí, nie však v dôležitosti je požiadavka hygienická. Cirkulácia a udržovanie vysokej teploty potláča vznik nebezpečných baktérií ako sú legionely. Star-Z NOVA si poradí i s tvrdou vodou, znesie až 30° DH (nemecké meradlo tvrdosti vody), teda o desať stupňov viac než Z15. Opäť sa vyrobí i v prevedení s integrovaným guľovým kohútikom a spätnou klapkou (Star-Z NOVA A) a možno ich doplniť analógovými alebo digitálnymi spínacími hodinami pre reguláciu chodu v závislosti na čase. Premyslená konštrukcia, akostné materiály (nerezové obežné kolo a bronzové teleso) sú zárukou dlhej životnosti. K dispozícii je i kompletný servisný motor, ktorý je kompatibilný s telesami existujúcich cirkulačných čerpadiel rovnakej triedy. Po ich doslúžení je teda možno bez problému "upgradovať na vyšší level". Tiež NOVA sa k sieti pripojuje rovnakým konektorom ako PICO a jej zapojenie je dielom okamihu.

Chytré, užívateľsky prívetivé a montážne ľahké zelené čerpadlá Wilo zelenej triedy A sú výsledkom intenzívneho a nákladného vývoja postaveného na dlhej a slávnej tradícii výrobcu, ktorý nikdy neplával s prúdom, vždy sa snažil byť na špici a naplniť svoje motto Pumpen Intelligenz už od roku 1872.

autor: Organizácia: WILO Praha s. r. o.

celý článok tu

zdroj: www.tzb-info.sk