Architektúra a interiér

Naše domácnosti sa pomaly automatizujú.

Robotický vysávač, nový pomocník.

Bielizeň už nemusíme drhnúť pri potoku na rumpáli, ale vyperie ho za nás automatická práčka a sušička nám ušetrí nielen vešanie, ale často i žehlenie. Mikrovlnná rúra alebo parný hrniec za nás uvarí jedlo, do domácej pekárne vložíme len príslušné suroviny a ona si vymiesi cesto a za pár minút sama upečie voňavý a chrumkavý chlieb. Na umývanie riadu je tu umývačka, termostat nám v nastavenej dobe zapne pečenie, a tak nemusíme priložiť ruku k dielu. Prístroje za nás dokážu vykonávať niektoré domáce činnosti a jednou z nich je už i vysávanie.

Metla a handra. Pracháč na koberce. Obrovské hlučné vysávače, ktoré vírili prach po celom byte. I títo pomocníci sa dnes stávajú minulosťou. Nahrádzajú ich robotické vysávače. Vysávajú, zametajú, vytierajú. Prostredníctvom zabudovaného UV svetla dokážu i dezinfikovať, takže zabijú roztoče a baktérie. Sú malé, tiché, praktické. Nemajú prívodné káble, pretože sú poháňané akumulátormi alebo batériami, ktoré sa ľahko samé dobíjajú. Vďaka kompaktnému tvaru vyluxujú nečistoty i pod posteľami alebo nábytkom, kam by ste sa s klasickým vysávačom nedostali.

Vysávajú nielen koberce, ale všetky bežné typy podláh - drevené, laminátové, parkety, linoleum, korok alebo dlažbu. Pri prechode z jedného typu podlahy na druhý sa mu automaticky prispôsobí. Navyše sú i veľmi inteligentné. Špeciálne snímače im zabraňujú v páde zo schodov. Prehľadný LCD displej vás upozorní na nedostatočne nabité batérie. Inteligenciu prístroja ukazuje i efektivita chodu, pretože prístroj si sám spočíta najoptimálnejšiu cestu a sám sa nastaví tak, aby upratal  celú miestnosť čo najmenšou možnou dráhou a v čo najkratšom čase.

Oproti bežným vysávačom je ich prevádzka veľmi tichá. Pokiaľ však nechcete, aby vás vysávač rušil, môžete využiť vstavaný časový spínač, ktorý zaistí, že vysávač začne sám upratovať v deň a čas, aký mu nastavíte. Môžete si to teda naplánovať tak, aby upratoval, keď nie ste doma.

Najmodernejšie prístroje sú navyše vybavené dobíjacou základňou, kam sa vysávač sám dopraví po skončení upratovania alebo pokiaľ je batéria vybitá. Niektoré dokážu rozoznať špinavšie miesto a pri upratovaní mu venujú dlhší čas.

Vďaka virtuálnym navigačným majákom môžu využívať tzv. virtuálnu stenu, ktorá zaistí, že je najskôr kompletne uprataná jedna miestnosť a až potom prejde vysávač do ďalšej izby.

Objem nádoby, kde sa zhromažďujú smeti a prach je obvykle od 0,3 do 0,5 litrov a batérie umožňujú na jedno nabitie vyčistiť podlahu bežného bytu (asi 4 priemerne veľké miestnosti). Vysávače sú vybavené kvalitnými, väčšinou trojstupňovými HEPA-filtrami. Výkonné kefy sa špeciálnym tvarom vyzbierajú viac nečistôt než bežné nadstavce a ľahko sa čistia. Niektoré sú navyše vybavené i špeciálnou technológiou, ktorá zabraňuje zamotaniu nití, špagátov nebo strapcov do kefy, takže pomocou robotického vysávača môžete bez problémov vysávať i koberce so strapcami.

Dnes už sú na našom trhu k dostaniu i varianty robotických vysávačov, ktoré prevádzajú mokrý poriadok. Majú ho rozdelený do štyroch fáz - prípravné, mycie, čistiace a vysúšacie. Ako náplň sa používa „Juice" na prírodnej báze, ktorý zmiešaním s vodou vytvorí zmes, ktorá odstráni až 98 % baktérií.

Ďalším kladom je, že väčšina vysávačov nechá na izbe prekážku alebo trebárs kábel, ktorý sa im pripletie do cesty. Pokiaľ narazí na niečo, s čím si nedokáže poradiť, radšej sa vypne a počká, až prípadnú hrozbu z podlahy odstránite. Vďaka bezdotykovým nárazníkom dokážu niektoré prístroje včas rozoznať predmet či prekážku a nenarazia do nej. Nevýhodou síce môže byť dlhšia doba, ktorú pre upratovanie miestnosti potrebujú - býva to väčšinou od pol hodiny do hodiny - podľa veľkosti upratovanej plochy. Ale poriadok urobia omnoho dokonalejšie a vy musíte iba vysypať nazbierané smeti a raz za čas vyčistiť rotačné kefy.